Ülsz az Aurora teraszán és reggelizel. Kavargatod a kávét, ami Melange és mézzel készült.
A pirítósra recsegve vonsz egy réteget a lassan csurranó mézből. Ízlelgeted Csacsovszki Csabi szakácsunk kókuszkockáját, ami legendás és szintén mézzel készült.
Közben elhessegetsz egy döngicsélő, csíkos ruhás kis méhet, aki éppen táncot jár az illatozó virágoknak.
A könyvek és a filmek- ebben a sorrendben – a lényem részei. Mióta gyerekeim vannak időhiány miatt le kellett szűkítenem a kört a könyvekre. Sokszor ezek inspirálnak és gondolkodtatnak el, esetenként adnak ötletet egy bejegyzéshez. Most is ez történt.
Kavargatom a kávém, ami Melange. A sűrű méz aranyként hömpölyög, olvad össze a tejjel és a kávéval, majd tűnik el. Pont, mint a méhek Maja Lunde A méhek története című könyvében.
Vajon az emberek tudják, hogy 2014-ben Európából hét milliárd méh hiányzott? Vajon hol tartunk most? Ismerik a kifejezést “Elnéptelenedési szindróma”, vagy “CCD”? Amikor is eltűnnek a dolgozók a kaptárakból és csak az anyát és a fiatal méheket hagyják hátra, akik rövid időn belül elpusztulnak.
Kínában már az 1980-as években tűntek el tömegesen méhek, de ez az anomália csak akkor kapott nevet, amikor 2006-ban ugyanez megtörtént az USA-ban is. Nyilván, ami nem Amerikában történik az nincs is! 🙂
A magyar mézek akár 80%-át is exportálják. Történetesen ennek nagy részét éppen Kínába. Vajon ott már kézzel porozzák a fákat? Vajon a mézük is szintetikus?
Fontos, hogy tudjuk a magyar méz hungarikum. Mind hallottunk a külföldi mézzel kevert bolti választékról. Ha tehetjük hazai méhészektől, őstermelőktől vásároljunk!
Az Aurora-ban kifejezetten figyelnek a méz származására és minőségére, ezért Rácz Csabi szakácsunk dolgos méhei által készített akác – és repcemézet kap minden vendég, aki az édesítés ezen ősi módját választja. Jusson eszedbe Einstein egy okossága, miközben elhessegeted a csíkos ruhájú barátunkat:
“…ha a méhek eltűnnek, az emberi fajnak négy éve van hátra a kipusztulásig…”